Son 3 yılın en sert düşüşü yaşandı

TÜİK, şubat ayı sanayi üretimi endeksi verilerini açıkladı. Verilere göre sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 8,2 azaldı. Ocak ayında üretim yüzde 4,6 artmıştı.

2020 Mayıs sonrası en sert düşüş

Yıllık bazda sanayi üretimi 2020 Mayıs ayı sonrasındaki en sert düşüşü yaşadı. 2020 Mayıs’ta sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18 azalmıştı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, şubat ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 8,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,5 azaldı.

Aylık bazda yüzde 6 azaldı

Sanayi üretimi aylık bazda ise yüzde 6 azaldı. Sanayi üretimi, ocak ayında aylık bazda yüzde 2 artmıştı. Sanayi üretimi, aylık bazda yüzde 6,7 daralmanın yaşandığı 2022 Temmuz ayı sonrasındaki en sert düşüşü yaşadı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, şubat ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 11,2 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,6 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 arttı.

Depremlerin etkisi

TÜİK, bültende Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili şu notu düştü:

“Sanayi Üretim Endeksinin hesaplanmasında Aylık Sanayi Üretim Anketi ve Katma Değer Vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen veriler kullanılmaktadır. Ülkemizin yaşamış olduğu deprem felaketinden etkilenen illerde mücbir sebep ilan edilmiş ve beyannameler ertelenmiş, bu illerden derlenen anketlerden %67 oranında cevap alınabilmiştir. Bu nedenle, 2023 Şubat ayına ilişkin hesaplamalarda eksik gözlemler için e-fatura, e-arşiv fatura verileri gibi alternatif veri kaynakları ve istatistiksel yöntemler kullanılarak tahmin yapılmıştır. Bu yöntemlerle tahmin edilen büyüklüğün toplam içindeki payı %1,94’tür.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir