Büyükşehir Belediyesinin 2 milyar 438 milyon lira borcu çıktı

31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 65 oy oranıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni kazanan DEM Partili Serra Bucak ile eş başkan Doğan Hatun, göreve geldikten sonra şeffaf belediyecilik hizmetleri ve kayyum yönetiminin kendilerine bıraktığı borçlarla ilgili Sümerpark yerleşkesindeki nikah salonunda basın toplantısı düzenledi. 

Başkan Serra Bucak, Büyükşehir Belediyesini kayyum yönetiminden 2 milyar 438 milyon lira borç ile devraldıklarını belirterek, bazı ihaleler nedeniyle bu rakamın ilerleyen süreçte daha da artabileceğine dikkat çekti. Başkan Bucak, gerek yapacakları hizmetler, gerekse geçmişe dair gerçekleşen usulsüz işlemlerle ilgili düzenli bilgilendirmede bulunacaklarını belirterek, Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki 23 daire başkanlıklarının da kendi dairelerinin görev alanına giren geçmişe dönük usulsüz işlemlerle ilgili incelemelerinin de devam ettiğini söyledi. 

Bu işlemlerin bir kısmını Mayıs ayındaki meclis toplantısında gündeme getireceklerini kaydeden Serra Bucak, tüm işlemlerin şeffaf bir belediyecilik anlayışıyla belediyenin resmi web sayfasından da takip edilebileceğini kaydetti. Hukuki ve diğer alandaki çalışmalarının devam ettiğini belirten Bucak, “Kesintisiz 5 yıl toplamda 8 yıllık belediye binamız maalesef herkese kapalıydı. 31 Mart tarihinden sonra aklınıza gelen her birimde her konuda kapımız her alanda açık olacaktır. Bunlar şeffaf bir şekilde yürüteceğimizi söylüyoruz. Bu çalışmaları kent dinamikleriyle birlikte yapacağız. Bunu görev ve sorumluluk anlayışı olarak kabul ediyoruz. Ortaya çıkan bir mali tablo var. Bazı ihaleler var, onlarda biterse toplam borcu net olarak açıklayacağız. Ancak, şu an itibariyle vereceğimiz rakam, 2 milyar 438 milyon liradır” dedi.

DİSKİ’nin ihale yaptığını ve 200 milyon lira borç bulunduğunu,  ihaleye çıkılan firmalara ödeme yapılmayarak hak edişlerin seçim sonrasına bırakıldığını belirten Bucak, Basın Yayın ve Halkla İlişkilerin 2024 yılına ait bütçesinin yüzde 62’sinin harcandığını, bunun seçim sürecinde billboard ve afişlere harcandığını ifade etti. 

“SATILAN VE DEVRİ YAPILAN TAŞINMAZLARI GERİ ALACAĞIZ”

Eş Başkan Doğan Hatun ise, kayyumların giderayak seçim öncesi belediyelere ait taşınmazları farklı kamu kurumlarına devrettiğine dikkat çekti. Hatun, kayyum yönetimi tarafından 13 taşınmazın satışının yapıldığını, bunlardan 9 parselin Yenişehir mülki sınırları içinde yer alan imarlı arsalar olduğunu vurguladı. 5 taşınmasın da Kayapınar İlçesinde villa alanı olarak satıldığını belirten Doğan Hatun, 15 taşınmazdan 12’sinin de seçimden 3 gün önce 28 Mart’ta Gençlik ve Spor Bakanlığına devredildiğini, 6 taşınmasın ise yine seçim öncesi Ocak ve Şubat ayında farklı kamu kurumlarına tahsis edildiğini belirtti. Taşınmazların keyfi biçimde devri ile alakalı hukuki süreç başlattıklarını, avukatların meclis kararlarını incelediğini ve ilerleyen süreçte devri yapılan taşınmazların tamamının geri alınarak halkın hizmetine sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir