Faizde indirim sinyali netleşti

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, mevcut ekonomik eğilimler devam ettiği takdirde bu yıl faizleri düşürmeye başlayacaklarını söyledi.

ABD Kongresi’ndeki sunumunun ikinci gününde ABD Senatosu’nda konuşan Powell, “Gördüğümüz şey devam eden güçlü büyüme, güçlü işgücü piyasası ve enflasyonun düşüşünde devam eden ilerleme” dedi. Eğer ekonomi bu şekilde devam ederse, Fed’in bu yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını dile getiren Powell’ın sözleri, ocak enflasyondaki hafif yükselişe rağmen, Fed’in faiz indirimine yakın bir gelecekte başlamayı planladığını ortaya koydu. Ayrıca Powell’in beklentilerini doğrulayan bir gelişme olarak dün açıklanan ABD’nin tarım dışı istihdamı şubat ayında 275 bin kişi artarak beklentilerin üzerinde geldi.

Altın fırladı

Öte yanda, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Londra’daki bir konferansta Fed’in, enflasyonu uzun vadeli yüzde 2 hedefine düşürmeye çalıştığı için faiz oranlarını çok erken düşürmemeye dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Mester, “Ocak enflasyonunun her şeyin doğrusal biçimde aşağıya doğru hareket edeceğine güvenemeyeceğimiz konusunda bir uyandırma çağrısı olduğunu düşünüyorum” dedi. Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde Euro Bölgesi’nde de faiz indirimlerinin haziran gibi başlayabileceğinin sinyalini verdi. Fed Başkanı’nın bu yıl muhtemelen faiz indirimine başlanacağı yönündeki sinyali altın fiyatlarında yükselişi tetikledi. Altının ons fiyatı birkaç gündür rekor seviyelerde seyrederken son olarak 2169 dolara yaklaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir